Kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6

Tłuszcz jest niezbędnym składnikiem odżywczym, także dla osób stosujących diety redukcyjne - w codziennym pożywieniu ok. 15-20% całej energii powinno pochodzić właśnie z tłuszczu. To jedyne źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych, które są kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania całego organizmu - odpowiadają za poprawne działanie serca i układu krwionośnego, normalizują ciśnienie krwi, a także mają pozytywny wpływ na prace układu nerwowego.

Kwasy tłuszczowe dzielimy na:

  • kwasy nasycone
  • kwasy nienasycone, pośród których wyodrębniamy kwasy jednonienasycone i wielonienasycone

Najważniejsze kwasy tłuszczowe nienasycone  to przede wszystkich kwasy z grupy omega-3, omega-6 oraz omega-9 - pełnią one szereg istotnych funkcji w organizmie człowieka, muszą być dostarczane wraz z pożywieniem, ponieważ nie ma możliwości ich syntezy bezpośrednio w ciele. Wszystkie trzy grupy powinny być spożywane w codziennej diecie, w odpowiednich proporcjach -  warto pamiętać, że najlepszy wpływ na człowieka mają kwasy tłuszczowe omega-3 (głównie kwas EPA oraz DHA), które odpowiadają za:

  • spowolnienie starzenia się komórek;
  • obniżają poziom trójglicerydów w krwi, przeciwdziałając miażdżycy;
  • zmniejszają ryzyko zawału serca i udaru;
  • poprawiają funkcje poznawcze i działanie mózgu;

Z kolei kwasy tłuszczowe omega-6 biorą udział w produkcji prostaglandyn (czyli hormonów o działaniu prozapalnym), a także poprawiają stan włosów i skóry - w diecie współczesnego człowieka niestety obecna jest zbyt wysoka dawka kwasów omega-6, które w dużej ilości mają niekorzystny wpływ na organizm człowieka. Mogą stymulować rozwój nowotworów, a także rozwój procesów zapalnych, co jest szczególnie niebezpiecznie np. dla osób cierpiących na reumatoidalne zapalenie stawów.

W codziennej diecie zdecydowanie powinny przeważać kwasy omega-3, które znajdziemy przede wszystkim w rybach (olej z łososia, tran), w mniejszej ilości w olejach roślinnych oraz w nasionach i orzechach - szczególnie polecany jest olej lniany, który warto dodawać do pożywienia. Osoby stosujące dietę wegańską oraz pełną dietę wegetariańską powinny zadbać o suplementację kwasów tłuszczowych EPA oraz DHA; to także dotyczy osób, które z różnych względów spożywają małą ilość tłustych ryb. Polecamy produkt marki Laborell, zawierający wysokiej jakości olej z kryla arktycznego, który jest bogaty w kwasy tłuszczowe omega-3, a także w astaksantynę. Wysoka dawka, ekonomiczne stosowanie oraz elegancki design czynią ten produkt wyjątkowo atrakcyjnym - sprawdź już dzisiaj! KrillOil LABORELL

 

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
MASZ PYTANIA? ZADZWOŃ 888 333 005
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium