Witamina D i jej rola w organizmie
Witamina D i jej rola w organizmie

Witamina D, podobnie jak szereg pozostałych witamin, pełni kluczową rolę w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Każdy z tych związków jest niezbędny do utrzymania dobrostanu w ciele człowieka; coraz częściej doceniana jest istotna rola witaminy D - jej odpowiedni poziom ma wpływ na wiele ważnych procesów życiowych jak chociażby mineralizacji kości.

Witamina D to witamina występująca w dwóch formach:

  • witamina D2 (ergokalcyferol) - naturalnie występuje w roślinach
  • witamina D3 (cholekacyferol) - naturalnie występuje w organizmach zwierząt, lepiej przyswajalna forma

Ten związek bierze udział w szeregu procesów życiowych, z których metabolizm kości jest jednym z najważniejszych - niedobór tej witaminy u dzieci skutkuje krzywicą, a także problemami z uzębieniem, zęby są bardziej narażone na atak próchnicy. U osób dorosłych dochodzi do zmniejszenia gęstości kości, co może prowadzić do groźnych schorzeń takich jak osteoporoza, większa podatność na złamania; pojawiają się także bóle mięśniowe. Niedobory objawiają się także obniżoną odpornością - suplementacja tej witaminy jest szczególnie istotna dla osób narażonych na infekcje, szczególnie w czasie podwyższonego ryzyka zachorowania na choroby (np. epidemie).  Osoby z niedoborami tej witaminy często zmagają się z ze złym samopoczuciem, nasilają się stany depresyjne u osób borykających się z tą chorobą, częściej pojawia się także ogólna apatia i ospałość -  wiele z tych objawów pojawia się na jesień i zimę, co ma ścisły związek z procesem powstawania witaminy D . Ten związek jest syntetyzowany w organizmie ludzkim pod wpływem działania promieni słonecznych: już dwudziestominutowa ekspozycja na słońce z odsłonięciem większej części ciała pozwala na wyprodukowanie dziennej dawki witaminy D. W okresie jesienno-zimowym z uwagi na niedobór światła słonecznego, ogromna liczba osób zmaga się z niedoborami witaminy D - dlatego w okresie od listopada do marca zalecana jest suplementacja, dawki są zależne od wieku, stanu zdrowia a także indywidualnych potrzeb.

Naturalnym i dobrze przyswajalnym źródłem witaminy D są przede wszystkim ryby np. łosoś, węgorz czy śledź, a także jaja i nabiał; suplementacja powinna być prowadzona w oparciu o wyniki badań, określające poziom metabolitu witaminy D3: 25-OH D. Znając aktualny poziom tej witaminy, warto dostosować preparat do danego organizmu. Osoby starsze i otyłe powinny przyjmować wyższe dawki witaminy D z uwagi na zwiększone potrzeby; suplement powinien charakteryzować się wysoką dawką i przyswajalnością.

Suplement diety Witamina D3 Laborell w kroplach występuje w najlepiej przyswajalnej formie kropli; opakowanie 30ml zawiera ok.900 kropli, co pozwala na długą kurację. Obecność oleju z krokosza barwierskiego ułatwia przyswajanie tej witaminy (witamina D rozpuszcza się w tłuszczach), a wygodna buteleczka ułatwia precyzyjne dawkowanie.

 

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
MASZ PYTANIA? ZADZWOŃ 888 333 005
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium