Witamina B12 i jej rola w organizmie

Witaminy z grupy B to związki rozpuszczalne we wodzie, przez co niezbędne jest stałe dostarczanie ich w pożywieniu - nie akumulują się w organizmie, zostają wydalone z moczem. Witamina B12 to organiczny związek zawierający w swoim składzie kobalt - to właśnie dzięki temu pierwiastkowi, witamina B12 nosi nazwę kobalaminy.

Istnieje szereg znanych form kobalaminy, różniących się pomiędzy sobą grupą przyłączoną do cząsteczki:

  • metylokobalamina: posiadająca grupę metylową
  • cyjanokobalamina: posiadająca grupę cyjankową
  • hydrokobalamina: posiadająca grupę hydroksylową
  • akwakobalamina: posiadająca cząsteczkę wody

Najczęściej występującą formą witaminy B12 w preparatach handlowych jest metylokobalamina i cyjanokobalamina - są one dobrze przyswajalne, łatwo rozpuszczają się we wodzie i szybko wchłaniają się poprzez układ pokarmowy.

Jak większość witamin, człowiek nie potrafi syntetyzować witaminy B12, dlatego konieczne jest przyjmowanie jej z pokarmem i ewentualna suplementacja według potrzeb. Dobrym źródłem w pożywieniu są wszystkie produkty pochodzenia zwierzęcego: mięso i jego przetwory, podroby, jaja oraz nabiał; niewielka ilość tego związku znajduje się w pieczarkach, ale nie zapewnia ona dziennej dawki. Łatwo zauważyć, że wegetarianie i weganie są narażeni na występowanie poważnych niedoborów witaminy B12, dlatego jest to grupa, która powinna bezwzględnie suplementować ten związek. U osób starszych dochodzi do upośledzenia wchłaniania cennych związków z pożywienia, co w szybkich czasie prowadzi do niedoborów i dolegliwości. Warto także pamiętać o uzupełnieniu poziomu tej witaminy u osób z poważnymi chorobami układu pokarmowego oraz borykających się z alkoholizmem - utrudnione wchłanianie z jelit także prowadzi do niedoborów witamin.

Niedobory witaminy B12 nie zawsze są kojarzone właśnie z tym związkiem; do charakterystycznych objawów należą:

  • zaburzenia w funkcjonowaniu układu krwionośnego; długotrwałe niedobory tej witaminy prowadzą do rozwoju anemii złośliwej
  • zaburzenia psychiczne: wahania nastroju, obniżenie samopoczucia, stany lękowe i stany depresyjne
  • objawy neurologiczne: zawroty głowy, utrata równowagi
  • zaburzenia cyklu miesiączkowego: nieregularne cykle, brak miesiączki
  • zmęczenie, senność, brak energii
  • problemy ze snem

Po zauważeniu takich objawów, warto przyjrzeć się swojemu odżywianiu - osoby na diecie bezmięsnej zdecydowanie powinny rozpocząć całoroczną suplementację, najlepiej w oparciu o aktualny poziom witaminy B12 oznaczany z próbki krwi.

Aby skutecznie uzupełnić niedobór witaminy B12, polecamy suplement diety Witamina B12 LABORELL -  w składzie znajdziemy tylko naturalne komponenty, bez sztucznych wypełniaczy. Zawartość metylokobalaminy w jednej kapsułce to aż 1000µg, co zapewnia 40000% dziennej zalecanej dawki - w szybki sposób uzupełnia niedobory, a duże opakowanie pozwala na długofalową suplementację

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
MASZ PYTANIA? ZADZWOŃ 888 333 005
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium