Witamina C i jej rola w organizmie

Jedną z najpopularniejszych witamin, cieszącą się niesłabnącym zainteresowaniem wśród klientów, jest witamina C czyli kwas askorbinowy. To jeden ze związków wchodzący w grupę witamin rozpuszczalnych we wodzie (wraz z witaminami z grupy B); kwas askorbinowy nie jest produkowany w organizmie, więc musimy go dostarczać wraz z pożywieniem - stała podaż tego związku jest bardzo istotna z punktu widzenia utrzymania homeostazy w naszym ciele.

Do najlepszych naturalnych źródeł witaminy C należą:

  • owoc dzikiej róży (nawet do 800mg/100g produktu);
  • papryka;
  • czarna porzeczka;
  • acerola;
  • zielonych warzywach: brokuły, brukselka, szpinak;

Warto zauważyć, iż cytrusy owszem zawierają tę witaminę, ale nie w tak dużych ilościach jak produkty spożywcze wymienione powyżej; wystarczy włączyć do swojej codziennej diety te owoce i warzywa, aby pokryć swoje dzienne zapotrzebowanie. U osób dorosłych wynosi ono ok.80-90mg/dzień, przy czym osoby palące papierosy, cierpiące na choroby układu krwionośnego, uprawiające regularne sport czy poddane działaniu stresu będą miały znacznie wyższe dzienne zapotrzebowanie na witaminę C. Generalnie wielu badaczy nie zaleca przekraczania 1000mg kwasu askorbinowego dziennie - jako witamina rozpuszczalna we wodzie jest wydalana z moczem. Wysokie dawki tej witaminy mają negatywny wpływ na pracę nerek, u osób ze skłonnością do tworzenia się kamieni nerkowych należy zachować szczególną ostrożność w trakcie przyjmowania suplementów z witaminą C.

Witamina C jest zaangażowana w szereg najważniejszych życiowych funkcji i procesów:

  • ma korzystny wpływ na układ krwionośny: uszczelnia i uelastycznia naczynia krwionośne. Poprawia przepływ krwi w żyłach i tętnicach, a także w naczyniach włosowatych - przeciwdziała szybkiemu tworzeniu się krwiaków i siniaków.
  • to jeden z najsilniejszych przeciwutleniaczy, usuwający wolne rodniki krążące po organizmie, a tym samym zmniejsza możliwość rozwoju nowotworu
  • jest niezbędna do prawidłowego wchłaniania żelaza w układzie pokarmowym
  • bierze udział w syntezie kolagenu, który jest budulcem chrząstki stawowej, a także jest jednym z komponentów skóry
  • wspomaga układ odpornościowy w walce z infekcjami, ale nie na tak szeroką skalę jak się powszechnie przyjęło - badania dowodzą, że najlepszy wpływ na osoby wyczynowo trenujące dowolną dyscyplinę sportową. Regularnie przyjmowanie profilaktycznych dawek w trakcie przeziębienia znacząco skraca czas choroby u sportowców.

Wybierając suplement diety zawierający witaminę C, warto poszukać takiego, który nie zawiera dodatków i wypełniaczy i posiada wysoką zawartość kwasu askorbinowego np. Witamina C 1000mg

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
MASZ PYTANIA? ZADZWOŃ 888 333 005
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium