Witaminy z grupy B i funkcje w organizmie

Witaminy są organicznymi związkami niezbędnymi do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu; większość z nich należy przyjmować wraz z pokarmem, ponieważ człowiek nie ma zdolności do syntezy witamin (poza witaminą D i K oraz niektórymi witaminami z grupy B). Związki te możemy podzielić na witaminy rozpuszczalne w tłuszczach oraz we wodzie, gdzie największą grupę stanowią witaminy z grupy B:

  • witamina B1 (tiamina) ma pozytywny wpływ na działanie układu nerwowego, zmniejsza uczucie zmęczenia i znużenia, poprawia działanie neuroprzekaźników; pełni niezwykle istotną rolę w oddychaniu komórkowym jako koenzym aktywujący przemianę związków chemicznych.
  • witamina B2 (ryboflawina) ma duży wpływ na prawidłowe funkcjonowanie wszystkich błon śluzowych (jej niedobór objawia się w postaci suchej skóry, zajadów, pękania kącików ust; wraz z witaminą A uczestniczy także w procesie prawidłowego widzenia oraz jak każda witamina z grupy B - koordynuje pracę układu nerwowego.
  • witamina B3 (niacyna, witamina PP) to kolejna witamina o ogromnym znaczeniu w trakcie oddychania komórkowego i przemian metabolicznych, a także o pozytywnym wpływie na działanie mózgu oraz układu nerwowego. Poprawia koncentrację oraz pamięć, a także wpływa na funkcjonowanie układu mięśniowego.
  • witamina B5 (zwana ogólnie kwasem pantotenowym, chociaż w rzeczywistości ten kwas to tylko jeden z jej komponentów) jest odpowiedzialna za prawidłowy metabolizm białek, tłuszczów i cukrów, uczestniczy w regeneracji skóry i przyspiesza gojenie ran; dodatkowo poprawia zdolność regeneracji organizmu np. po dużym wysiłku fizycznym.
  • witamina B6 (pirydoksyna) bierze udział w przemianie aminokwasów, ma pozytywny wpływ na procesy krwiotwórcze, poprawia funkcjonowanie układu mięśniowego (w szczególności w połączeniu z magnezem) przeciwdziałając skurczom
  • witamina B7 (biotyna) poprawia wygląd skóry, włosów i paznokci, reguluje działanie gruczołów łojowych na skórze; dodatkowo wpływa na poziom glukozy, wspierając działanie insuliny.
  • witamina B9 (kwas foliowy) ma ogromny wpływ na proces formowania się cewy nerwowej w życiu płodowym człowieka, dlatego tak ważna jest suplementacja tego związku przez kobiety starające się o dziecko i już będące w ciąży. Kwas foliowy bierze udział w procesie krwiotwórczym, stymulując powstawanie nowych krwinek i przeciwdziałając anemii.
  • witamina B12 (metylokobalamina) to kolejna witamina z grupy B zaangażowana w szereg procesów metabolicznych na poziomie oddychania komórkowego; dodatkowo poprawia prawidłowe funkcjonowanie układu mięśniowego, poprawia koncentrację i pracę neuroprzekaźników.

Większość witamin z grupy B nie jest syntetyzowana w organizmie, dlatego konieczne jest ich spożywanie wraz z pokarmem oraz suplementacja w przypadku niedoborów; szczególnie osoby będące wegetarianami i weganami powinny zwrócić szczególną uwagę na ilość witamin z grupy B w diecie. Warto rozważyć kompleksowy preparat, który dostarczy wszystkich niezbędnych witamin z tej grupy np. Methylo B-50 -  duże opakowanie wystarcza aż na 100dni kuracji.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
MASZ PYTANIA? ZADZWOŃ 888 333 005
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium